سایت فعال می باشد : آخرین بروزرسانی 1403/03/05

کاربر گرامی در صورت بروز مشکل در مراحل پرداخت سایت، از طریق تلگرام یا واتساپ اقدام به ثبت سفارش نمایید.

در صورت بروز مشکل در پرداخت لطفا از طریق ایمیل، واتساپ و تلگرام
(09352474836) با ما در ارتباط باشید

راه های ارتباطی : به ترتیب اولویت

تکمیل جا به جایی آینه های تلسکوپ جیمز وب

تکمیل جابه‌جایی آینه‌های تلسکوپ جیمز وب

در حالی که تلسکوپ فضایی جیمز وب به مدار نهایی خود نزدیک می‌شود، هر یک از بخش‌های آینه‌ی اصلی و آینه‌ی ثانویه، با موفقیت از موقعیت حالت پرتاب خارج شدند تا برای فرآیند چند ماهه‌ی هم‌ترازی آماده باشند. در روزهای گذشته گذشته تیم وب شروع به حرکت جزئی آینه‌ی ثانویه و بخش‌های آینه‌ی اصلی رصدخانه کرد تا آن‌ها را از وضعیت حالت پرتاب خارج کند. با توجه به تا شدن تلسکوپ هنگام پرتاب، هر یک از بخش‌های هجده‌گانه‌ی آینه‌ی اصلی هم باید در جای خود محکم می‌شدند تا از شتاو و لرزش‌های پرتاب در امان باشند. اما در ادامه با قرار گرفتن در مسیر سفر فضایی و باز شدن اجزای اصلی تلسکوپ، نوبت به باز شدن هر یک از بخش‌های آینه رسید.

«ارین ولف» (Erin Wolf) مدیر برنامه‌ی وب از شرکت پیمانکار ناسا، «بال ایرواسپیس» (Ball Aerospace) درباره‌ی تکمیل این فرآیند گفت: «امروز تیم تلسکوپ فضایی جیمز وب، استقرار بخش آینه‌ای را به پایان رساند. به‌عنوان بخشی از این تلاش، موتورهای عملگرها بیش از یک میلیون چرخش در این هفته انجام دادند که توسط ۲۰ جعبه‌ی الکترونیکی برودتی روی تلسکوپ کنترل می‌شوند. تیم استقرار آینه به‌صورت تدریجی همه‌ی ۱۳۲ عملگر واقع در پشت آینه‌های اولیه و آینه‌ی ثانویه را جابه‌جا کرد و بدین ترتیب هر بخش آینه‌ی اولیه ۱۲.۵ میلی‌متر از سازه‌ی تلسکوپ فاصله گرفت.

 

پیشنهاد می کنیم مقاله احتمال برخورد زباله‌های فضایی با تلسکوپ جیمز وب را هم بخوانید.

 

این عملگرها با استفاده از شش موتور که هر بخش را از قفل حالت پرتاب جدا و تقریبا به اندازه‌ی نصف طول یک گیره‌ی کاغذ جابه‌جا کردند. با این کار، اکنون هر بخش فضای کافی دارد تا بعدا برای فرآیند هم‌ترازی با سایر بخش‌های آینه، در جهت‌های گوناگون جابه‌جا و تنظیم شود.

۱۸ عملگر شعاع انحنا هم از موقعیت حالت پرتاب خود، جابه‌جا شدند. جنس آینه‌های جیمز وب از «بریلیوم» (Beryllium) است که مقاومت آن شش برابر بیشتر از فولاد است. اما عملگرهای جیمز وب حتی توانایی غلبه بر این مقاومت را هم دارند و طی فرآیند هم‌ترازی، به‌صورت جداگانه، انحنای هر بخش آینه را تغییر می‌دهند تا در نهایت شکل سهموی ابتدایی آینه‌ی اصلی را تنظیم کنند.

در گام بعدی و طی فرآیند هم‌ترازی جبهه‌ی موج، آینه‌ها در بازه‌ی میکرومتر و نانومتر حرکت خواهند کرد تا به موقعیت‌های اپتیکی نهایی برای داشتن یک تلسکوپ هم‌تراز و دقیق برسند. روند تراز کردن تلسکوپ تقریبا سه ماه طول خواهد کشید.»

گفتنی است در حالی که بخش‌هایی مختلف جیمز وب با موفقیت باز شده‌اند، فرآیند یک ماهه‌ی سفر آن به سوی مدار نهایی خود، یعنی مدار هاله‌ی نقطه‌ی لاگرانژی ۲ (L2) خورشید-زمین هم رو به پایان است و پس از طی کردن حدود ۱ میلیون و ۴۰۰ هزار کیلومتر، تنها حدود ۴ درصد آن باقی مانده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *