سایت فعال می باشد : آخرین بروزرسانی 1403/03/05

کاربر گرامی در صورت بروز مشکل در مراحل پرداخت سایت، از طریق تلگرام یا واتساپ اقدام به ثبت سفارش نمایید.

در صورت بروز مشکل در پرداخت لطفا از طریق ایمیل، واتساپ و تلگرام
(09352474836) با ما در ارتباط باشید

راه های ارتباطی : به ترتیب اولویت

مواجه شدن ناسا با کمبود فضانورد برای مأموریت‌های آینده

مواجه شدن ناسا با کمبود فضانورد برای مأموریت‌های آینده

با توجه به اینکه ناسا به دنبال گسترش مأموریت‌های سرنشین‌دار خود به ماه در چند سال آینده و انجام پیوسته‌ی مأموریت‌ها به ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) است، این آژانس در گزارشی نگرانی‌های خود را درباره‌ی کمبود احتمالی فضانوردان برای کمک به انجام مأموریت‌ها ابراز کرد.

در گزارشی که به‌تازگی از سوی دفتر بازرسی کل ناسا با عنوان «مدیریت ناسا بر گروه فضانوردان خود» (NASA’s Management of its Astronaut Corps) منتشر شده است، این آژانس اعلام کرد که پس از رسیدن به اوج نزدیک به ۱۵۰ فضانورد در سال ۲۰۰۰ میلادی، شمار فضانوردان اکنون به ۴۴ تن رسیده که یکی از کوچک‌ترین کادر فضانوردان در ۲۰ سال گذشته است.

این گزارش خاطرنشان کرد که برنامه‌ریزی ناسا برای آموزش و انتخاب فضانوردان هم‌اکنون بر اساس مأموریت‌های ایستگاه فضایی بین‌المللی انجام می‌شود، اما سفرهای سرنشین‌دار جاه‌طلبانه‌تر به ماه و احتمالا حتی مریخ، به این معنی است که آژانس باید روشی را درنظر بگیرد تا برای چنین تلاش‌هایی آماده باشد.

تجزیه‌وتحلیلی که چند سال پیش توسط ناسا انجام شد، نشان داد که گروه فضانوردان این سازمان در سال‌های مالی ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ کمتر از حداقل الزامات کمتر خواهند بود؛ وضعیتی که ناسا را وادار کرد تا ۱۰ کاندیدای جدید فضانوردی را در پایان سال ۲۰۲۱ انتخاب کند. فضانوردان جدید ناسا اکنون در حال آغاز برنامه‌ی آموزشی خود طی دوره‌ای دو ساله هستند.

مواجه شدن ناسا با کمبود فضانورد برای مأموریت‌های آینده

گروه ۲۳ نامزدهای آموزش فضانوردی ناسا
Credit: collectSPACE

در این گزارش تازه بیان شده است که وضعیت کنونی به این معنی است که ناسا ممکن است فضانوردان اضافی دیگری برای جبران «ازکارافتادگی پیش‌بینی نشده و جابه‌جایی خدمه» و همچنین فعالیت‌های زمینی مانند جایگاه‌های رهبری و شتابدهی و سخنگوهای آژانس نداشته باشد.

این گزارش اضافه می‌کند: «با توجه به گسترش فرصت‌های پرواز فضایی درنظر گرفته شده برای مأموریت‌های آرتمیس، ممکن است گروه فضانوردان، در آینده در معرض خطر وضعیت‌های غیرمنتظره باشند که منجر به سازمان‌دهی مجدد خدمه یا تأخیر در مأموریت شود.»

این گزارش همچنین این نگرانی را مطرح می‌کند که در زمان فعلی ممکن است ناسا آمادگی تدوین برای برنامه‌های آموزشی جدید فضانوردان برای مأموریت‌های ماه را که بسیار با برنامه‌های آمادگی برای اقامت در ایستگاه فضایی بین‌المللی متفاوت است، نداشته باشد. وضعیتی که به‌طور بالقوه می‌تواند بر نخستین مأموریت سرنشین‌دار برنامه‌ی آرتمیس به ماه، یعنی آرتمیس ۲ که زمان آن از سال ۲۰۲۴ به تعویق افتاد، اثر بگذارد.

در این گزارش از سوی دفتر بازرسی، به ناسا توصیه‌های متعددی برای رسیدگی به این مسائل شده است؛ ازجمله هماهنگی بیشتر میان نهادهای گوناگون برای بهبود آموزش و برنامه‌ریزی مأموریت، و ارزیابی اینکه آیا افزایش ۱۵ درصد حاشیه‌ی امن که هم‌اکنون برای محاسبه‌ی حداقل تعداد فضانوردان به‌کار می‌رود، برای مأموریت‌های پنج سال آینده مناسب است یا خیر؟ پیش از سال ۲۰۱۴ این رقم ۲۵ درصد بود اما به گفته‌ی این گزارش مشخص نیست که چرا تغییر کرده است.

با توجه به اینکه بیش از ۱۲ هزار نفر در آخرین دور استخدامی برای فضانورد شدن ناسا درخواست داده‌اند، می‌توان گفت که علاقه‌ی زیادی به کاوش‌های فضایی به‌عنوان یک شغل وجود دارد و نشان می‌دهد آژانس فضایی شانس خوبی برای اصلاح شرایط جذب فضانورد در طول زمان دارد.

 

پیشنهاد می کنیم مقاله پایان یافتن سفر تلسکوپ فضایی جیمز وب به مدار نهایی را هم بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *