سایت فعال می باشد : آخرین بروزرسانی 1403/03/05

کاربر گرامی در صورت بروز مشکل در مراحل پرداخت سایت، از طریق تلگرام یا واتساپ اقدام به ثبت سفارش نمایید.

در صورت بروز مشکل در پرداخت لطفا از طریق ایمیل، واتساپ و تلگرام
(09352474836) با ما در ارتباط باشید

راه های ارتباطی : به ترتیب اولویت

آماده سازی موشک آرتمیس ۱ ناسا برای تمرین بارگذاری سوخت

آماده سازی موشک آرتمیس ۱ ناسا برای تمرین بارگذاری سوخت

به گفته‌ی ناسا انتظار می‌رود که طی مراحل آماده‌سازی آرتمیس ۱، نخستین موشک و فضاپیمای برنامه‌ی آرتمیس ناسا، در ماه فوریه (بهمن) یک «تمرین لباس خیس» روی سکوی پرتاب انجام دهند و سوخت به‌صورت آزمایشی در موشک بارگذاری شود.

در هفته‌های اخیر و برای آماده‌سازی مأموریت «آرتمیس ۱» (Artemis I) که انتظار می‌رود اواخر سال ۲۰۲۲ پرتاب شود، مهندسان مجموعه‌ای از بررسی‌ها را روی سخت‌افزار مأموریت انجام دادند تا اطمینان یابند که برای این نقطه عطف کلیدی در مسیر آماده‌سازی آرتمیس ۱ آماده هستند. تیم مأموریت قصد دارد پس از تکمیل بررسی‌های هفته‌های اخیر، در ماه فوریه یک «تمرین لباس خیس» (Wet Dress Rehearsal) انجام دهد که طی آن بدون روشن شدن موتورها، سوخت مایع درون موشک بارگذاری می‌شود.

مأموریت آرتمیس ۱ قرار است یک فضاپیمای بدون سرنشین را به مدار ماه بفرستد. عملیاتی که با استفاده از مجموعه‌ی موشک «سامانه‌ی پرتاب فضایی» (Space Launch System) ناسا که برای نخستین بار پرواز می‌کند و فضاپیمای «اوریون» (Orion) که فقط یک پرواز انجام داده است، انجام خواهد شد. ناسا امیدوار است این برنامه را با مأموریت سرنشین‌دار آرتمیس ۲ در مدار ماه که برای سال ۲۰۲۴ برنامه‌ریزی شده است و سپس فرود انسان بر ماه طی مأموریت آرتمیس ۳ که برنامه‌ی آن تا سال ۲۰۲۵ به تعویق افتاد، همراه کند. اما آماده شدن برای سکوی پرتاب مستلزم مجموعه‌ی پیچیده‌ای از فعالیت‌های مهندسی است تا اطمینان حاصل شود که همه‌ی قسمت‌ها برای فشارهای ناشی از پرواز فضایی آماده هستند. به گفته‌ی آژانس، ماه گذشته، چندین روند بررسی مجموعه‌ی پرتاب موشک به‌خوبی انجام شده است.

در روزهای گذشته هم بازوی دسترسی خدمه‌ی فضاپیمای اوریون هم برای اطمینان از کارکرد آن، به‌طور آزمایشی باز و بسته شد. هدف این بازو، فراهم کردن دسترسی ایمن برای فضانوردان به موشک SLS در طول مأموریت است و همچنین به تکنسین‌ها در طول عملیات مونتاژ و آزمایش در «ساختمان مونتاژ وسیله‌ی نقلیه» (VAB) مرکز پروازهای فضایی کندی، کمک می‌کند.

به گفته‌ی ناسا این هفته یک سری آزمایش‌های مهندسی هم در مرحله‌ی اصلی موشک که هم‌اکنون داخل VAB قرار دارد، کامل شده است. نخستین کار این بود که یکی از چهار کنترل‌گر موتور RS-25 جایگزین و آزمایش شد و سپس تیم از برقراری ارتباط و کارکرد صحیح کامپیوترهای پرواز، کنترلرهای موتور و سیستم‌های مرحله‌ی اطمینان یافت. تکنسین‌ها همچنین فرآیند گیمبال شدن یا حرکت اندک موتورها را برای شبیه‌سازی حرکاتی در طول پرواز انجام می‌دهند، آزمایش کردند.اکنون که همه چیز طبق برنامه پیش می‌رود، تیم قصد دارد دومین آزمایش شمارش معکوس پرتاب خود را انجام دهد تا عملکرد صحیح نرم‌افزار زمینی و ترتیب‌سنج زمینی پرتاب را که سلامت و وضعیت پرتابگر را روی سکو بررسی می‌کنند، به نمایش بگذارد. هدف این است که مطمئن شوند، اوریون و SLS همان‌طور که انتظار می‌رود در طول شمارش معکوس شبیه‌سازی شده عمل کنند، به فرمان‌ها پاسخ می‌دهند.

به گفته‌ی ناسا پس از پایان آزمایش شمارش معکوس و بررسی نهایی، مجموعه‌ی فضاپیما و بوستر حرکت خود را به سوی سکوی پرتاب در نزدیکی ساختمان مونتاژ آغاز خواهند کرد تا برای آزمایش لباس خیس آماده باشند؛ با این وجود هنوز تاریخی برای این جابه‌جایی اعلام نشده است.

 

پیشنهاد می کنیم مقاله احتمال برخورد زباله‌های فضایی با تلسکوپ جیمز وب را هم بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *