سایت فعال می باشد : آخرین بروزرسانی 1403/03/05

کاربر گرامی در صورت بروز مشکل در مراحل پرداخت سایت، از طریق تلگرام یا واتساپ اقدام به ثبت سفارش نمایید.

در صورت بروز مشکل در پرداخت لطفا از طریق ایمیل، واتساپ و تلگرام
(09352474836) با ما در ارتباط باشید

راه های ارتباطی : به ترتیب اولویت

برنامه اسپیس‌ایکس برای پرتاب های فضایی سال 2022

برنامه اسپیس‌ایکس برای پرتاب های فضایی سال 2022

دانشمندان ناسا طی نشست ایمنی این آژانس اعلام کردند که شرکت فضایی خصوصی اسپیس‌ایکس قصد دارد در سال ۲۰۲۲ میلادی ۵۲ پرتاب انجام دهد و این یعنی به‌طور متوسط هر هفته شاهد یک پرتاب فضایی از این شرکت خواهیم بود.

رقم چشمگیر ۵۲ پرتاب «اسپیس‌ایکس» (SpaceX) در سال طی جلسه‌ی مجازی پنل مشاوره ایمنی هوافضای ناسا (ASAP) ارائه شد که به آژانس فضایی درباره‌ی چگونگی حفظ ایمنی در بزرگ‌ترین برنامه‌های خود راهنمایی می‌دهد. «سندی مگنوس» (Sandy Magnus) فضانورد پیشین ناسا و عضو این پنل گفت: «ناسا و اسپیس‌ایکس باید مراقب باشند که در سال ۲۰۲۲ قربانی موفقیت خود نشوند. هم‌اکنون برنامه‌ی بلندپروازانه‌ی ۵۲ پرتاب در طول سال توسط اسپیس‌ایکس وجود دارد و این سرعتی باورنکردنی است.»

در صورت موفقیت، این بیشترین پرتابی خواهد بود که این شرکت تا کنون در یک سال انجام داده است. رکورد قبلی اسپیس‌ایکس ۳۱ پرتاب در سال ۲۰۲۱ بود. اسپیس‌ایکس، شریک اصلی ناسا در پروازهای فضایی سرنشین‌دار است. این شرکت هم‌اکنون مسؤول جابه‌جایی فضانوردان و محموله‌های ناسا، از و به ایستگاه فضایی بین‌المللی است و همچنین موشک نسل بعدی خود با نام «استارشیپ» (Starship) را توسعه می‌دهد که برای فرود انسان روی سطح ماه طی برنامه‌ی آرتمیس ناسا آماده می‌شود.

در همین حال اسپیس‌ایکس مشتریان زیادی در خارج از ناسا هم دارد. این شرکت به‌صورت دوره‌ای ماهواره‌هایی را برای شرکت‌های دیگر، مشتریان بین‌المللی و وزارت دفاع آمریکا پرتاب می‌کند. بخش زیادی از پرتاب‌های اسپیس‌ایکس در سال ۲۰۲۲ اما برای خود این شرکت خواهد بود.

این کمپانی هوافضایی، هم‌اکنون مشغول توسعه‌ی یک صورت فلکی ماهواره‌ای عظیم با نام «استارلینک» (Starlink) است که نیازمند پرتاب هزاران فضاپیما به مدار پایین (LEO) تا متوسط زمین (MEO) است و قصد دارد دسترسی به اینترنت پهن‌باند را برای کل کره‌ی زمین فراهم کند. به‌طور معمول این شرکت هر دو هفته یک بار در قالب دسته‌های ۵۰ تا ۶۰ فروندی از ماهواره‌ها، یک موشک را به فضا پرتاب می‌کند.

با وجود این هدف‌گذاری، برنامه‌های پروازهای فضایی همیشه در معرض تغییر هستند. بنابراین هیچ تضمینی وجود ندارد که اسپیس‌ایکس بتواند به رقم اعلام شده‌ی ۵۲ پرتاب برسد. برای نمونه، «ایلان ماسک» (Elon Musk) مدیرعامل اسپیس‌ایکس گفته بود که این شرکت قصد دارد در سال ۲۰۲۱ به ۴۸ پرتاب دست یابد؛ اما توانست تنها ۳۱ پرتاب انجام دهد. در سال ۲۰۲۲ هم تا کنون اسپیس‌ایکس تنها سه مأموریت فضایی انجام داده است و یک مأموریت دیگر هم برای امروز برنامه‌ریزی شده است.

در حالی که رسیدن به عدد ۵۲ پرتاب، قطعا تحسین‌برانگیز خواهد بود، اعضای پنل ASAP ناسا همچنین درباره‌ی ضررهای چنین مجموعه پرتاب پرشماری هشدار داد. مگنوس خاطرنشان کرد: «ناسا و اسپیس‌ایکس باید اطمینان حاصل کنند که توجه و اولویت مناسب و کافی روی مأموریت‌های ناسا متمرکز شده است و همچنین برای نگه داشتن این سرعت پیشرفت تحت یک روند ایمن، منابع مناسبی به‌کار گرفته شده‌اند.»

 

پیشنهاد می کنیم مقاله برنامه‌های فضایی 5 سال آینده چین را هم بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *