سایت فعال می باشد : آخرین بروزرسانی 1403/04/11

کاربر گرامی در صورت بروز مشکل در مراحل پرداخت سایت، از طریق تلگرام یا واتساپ اقدام به ثبت سفارش نمایید.

در صورت بروز مشکل در پرداخت لطفا از طریق ایمیل، واتساپ و تلگرام
(09352474836) با ما در ارتباط باشید

راه های ارتباطی : به ترتیب اولویت

نخستین تصویر واحد از ستاره‌ی راهنما تلسکوپ جیمز وب

نخستین تصویر واحد از ستاره‌ی راهنما تلسکوپ جیمز وب

تلسکوپ فضایی جیمز وب با پیشروی در عملیات تنظیم دقیق آینه‌ها، برای نخستین بار یک تصویر واحد از ستاره‌ی هدف ثبت کرد.

تلسکوپ فضایی جیمز وب به مسیر خود برای تبدیل شدن به یک رصدخانه‌ی یکپارچه و دقیق ادامه می‌دهد. تیم مأموریت اکنون با موفقیت مراحل دوم و سوم از مجموع هفت مرحله‌ی تراز آینه را هم تکمیل کرده است. با تکمیل این مراحل که با نام‌های تراز بخش و چیدمان تصویر شناخته می‌شوند، تصویر همه‌ی ۱۸ بخش آینه از ستاره‌ی راهنما HD 84406، روی یک نقطه‌ی واحد قرار گرفته‌اند و اکنون متخصصان وب تنظیمات کوچک‌تری را برای اصلاح موقعیت آینه‌های وب آغاز خواهند کرد.

پس از مرحله‌ی انتقال ۱۸ نقطه‌ی پراکنده‌ی نور ستارگان به ساختار شش ضلعی منظم وب، تیم با تنظیمات جزئی، تصویر هر بخش از آینه را اصلاح کرد و در عین حال تراز آینه‌ی ثانویه را هم تغییر داد. تکمیل این فرآیند که به‌عنوان تراز بخش شناخته می‌شود، یک گام کلیدی پیش از همپوشانی نور همه‌ی آینه‌ها بود تا ابتدا بتوانند به‌طور هماهنگ کار کنند.

نخستین تصویر واحد از ستاره‌ی راهنما تلسکوپ جیمز وب

روند تراز بخش آینه‌های جیمز وب
Credit: NASA

با انجام هم‌ترازی بخش، نقاط متمرکز منعکس شده توسط هر آینه، روی هم قرار گرفتند و سپس فوتون‌های نور را از هر بخش به مکان مشخص خود در حسگر نزدیک فروسرخ (NIRCam) رساندند. در طول این فرآیند، به نام «یکپارچه‌سازی تصویر» تیم مأموریت، مجموعه‌ای از شش آینه را در یک زمان فعال کرد و به آن‌ها دستور داد که جهت نور منعکس شده را برای همپوشانی با یکدیگر، تنظیم کنند تا زمانی که تمام نقاط نور ستاره با یکدیگر همپوشانی داشته باشند.

«لی فاینبرگ» (Lee Feinberg) مدیر بخش تلسکوپ نوری وب در مرکز پروازهای فضایی گادرد ناسا گفت: «هنوز کار زیادی در پیش داریم اما به‌طور فزاینده‌ای از نتایجی که می‌بینیم، خوشحالیم. سال‌ها برنامه‌ریزی و آزمایش سود زیادی همراه دارد و تیم وب برای آنچه در هفته‌ها و ماه‌های آینده پیش رو خواهد بود، هیجان‌زده است.»

نخستین تصویر واحد از ستاره‌ی راهنما تلسکوپ جیمز وب

مرحله‌ی تراز بخش آینه‌های جیمز وب
Credit: NASA

اگرچه یکپارچه‌سازی تصاویر تمام نور یک ستاره را در یک مکان در آشکارساز نیرکم (NIRCam) قرار می‌دهد، اما بخش‌های آینه هنوز به جای یک تلسکوپ بزرگ و کامل، به‌عنوان ۱۸ تلسکوپ کوچک عمل می‌کنند. اکنون مرحله‌ای است که قطعات باید با دقتی کمتر از طول موج نور در کنار یکدیگر جفت شوند.

تیم مأموریت اکنون فاز چهارم هم‌ترازی آینه‌های را آغاز می‌کند که به‌عنوان فاز تنظیم کلی شناخته می‌شود. جایی که از نیرکم برای گرفتن طیف‌های نور از ۲۰ جفت جداگانه از بخش‌های آینه استفاده می‌شود. این کار به تیم کمک می‌کند تا جابه‌جایی عمودی بین بخش‌های آینه و به عبارتی تفاوت‌های کوچک در ارتفاع آن‌ها را شناسایی و تصحیح کند. بدین ترتیب تک نقطه‌ی نور ستاره در هفته‌های آینده به‌تدریج واضح‌تر و متمرکزتر می‌شود.

منابع: NASAUniverse Today

 

پیشنهاد می کنیم مقاله همکاری آمریکا و روسیه در ایستگاه فضایی با وجود تنش اوکراین را هم بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *