سایت فعال می باشد : آخرین بروزرسانی 1403/03/05

کاربر گرامی در صورت بروز مشکل در مراحل پرداخت سایت، از طریق تلگرام یا واتساپ اقدام به ثبت سفارش نمایید.

در صورت بروز مشکل در پرداخت لطفا از طریق ایمیل، واتساپ و تلگرام
(09352474836) با ما در ارتباط باشید

راه های ارتباطی : به ترتیب اولویت

قفل شدن تلسکوپ فضایی جیمز وب روی ستاره‌ی راهنما

قفل شدن تلسکوپ فضایی جیمز وب روی ستاره‌ی راهنما

طبق اعلام ناسا و آژانس فضایی کانادا، ابزار کلیدی جهت‌گیری تلسکوپ فضایی جیمز وب به‌خوبی در آزمایش کار می‌کند و برای تنظیم دقیق آینه‌ها اکنون تلسکوپ روی ستاره‌ی راهنما قفل شده است.

آژانس فضایی کانادا (CSA) ساعاتی پیش اعلام کرد که «حسگر راهنمای دقیق» (Fine Guidance Sensor) یا FGS که با همکاری «هانی‌ول» (Honeywell) کانادا ساخته شده است، با موفقیت روی ستاره‌ی راهنمای انتخابی قفل شده است.

به گفته‌ی CSA با عملکرد خوب FGS تا کنون، این ابزار در گام بعدی برای کمک به هم‌ترازی پیوسته‌ی ۱۸ بخش شش ضلعی آینه‌ی اصلی تلسکوپ استفاده خواهد شد. هفته‌ی گذشته مهندسان وب نخستین عکس جیمز وب از یک ستاره‌ی منفرد را منتشر کردند که همان‌طور که انتظار می‌رفت با توجه به تراز نبودن آینه‌ها تصاویر متعددی از آن در بخش‌های گوناگون آینه دیده می‌شد.

آژانس فضایی کانادا خاطرنشان کرد: «در هفته‌های آینده با کمک FGS هر بخش آینه به دقت تنظیم می‌شود تا این نماها را روی هم قرار دهد و دیگر عناصر اپتیکی تلسکوپ را کالیبره کند تا در نهایت یک تصویر بسیار متمرکز از یک تک ستاره ایجاد شود.»

بیانیه‌ی ناسا درباره‌ای این نقطه عطف هم که روز پنج‌شنبه منتشر شد، شامل تفسیری از «رنه دویون» (René Doyon) پژوهشگر اصلی ابزارهای ساخت کانادا در وب و «ناتالی اوئلت» (Nathalie Ouellette) دانشمند دانشگاه موترال بود که درباره‌ی عملکرد FGS در هفته‌های آینده توضیح دادند.

به گفته‌ی آن‌ها برای اطمینان از قفل ماندن وب روی هدف آسمانی خود، FGS 16 بار در ثانیه موقعیت دقیق یک ستاره‌ی راهنما را در میدان دید خود اندازه می‌گیرد و تنظیمات لازم را حدود سه بار در ثانیه به آینه‌ی فرمان دقیق تلسکوپ می‌فرستد.»

 

 پیشنهاد می کنیم مقاله به تصویر کشیدن حرکت ابرها را در جو مریخ توسط مریخ نورد کنجکاو را هم بخوانید .

 

دانشمندان ناسا اکنون از این نقطه عطف در مسیر راه‌اندازی تلسکوپ و عملکرد خوب ابزار راهنما تا کنون هیجان‌زده‌اند، اما همچنین اعلام کردند که مشتاقانه منتظر هستند تا FGS به دوربین طیف نزدیک فروسرخ (NIRCam) وب کمک کند تا در جهت درست هدف‌گیری شود. آن‌ها افزودند: «از این پس، روند هم‌ترازی آینه‌های تلسکوپ با هدایت FGS انجام می‌شود، در حالی که تصاویر NIRCam هم اطلاعات تشخیصی را برای تنظیمات آینه فراهم می‌کند.»

انتظار می‌رود که دوره‌ی راه‌اندازی وب چندین ماه طول بکشد. این روند طولانی تا حد زیادی به این دلیل است که ابزارها پس از پرتاب در ۲۵ دسامبر (۴ دی) و سفر یک ماهه‌ی وب به نقطه‌ی لاگرانژی ۲ در اعماق فضا هنوز در حال خنک شدن هستند. با توجه به اینکه وب به دنبال کم‌سوترین اجرام کیهان با تابش گرمایی است، این ابزارها طوری طراحی شده‌اند که در دمای منفی ۲۳۳ درجه‌ی سانتی‌گراد کار کنند.

پیشنهاد می کنیم مقاله ورود دستگاه ساخت بشر به جو خورشید راهم بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *